LED OSCONIQ P 2226 YLW 590NM SMD
Product Attributes:
SeriesOSCONIQ® P 2226
Product StatusActive
ColorYellow
Wavelength590nm (Typ)
Current - Test100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Lumens/Watt @ Current - Test73 lm/W
Current - Max250mA
Luminous Flux @ Current/Temperature16lm (14lm ~ 18lm)
Temperature - Test25°C
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1009 (2622 Metric)
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.102" L x 0.087" W (2.60mm x 2.20mm)
Height - Seated (Max)0.052" (1.31mm)
in stockINR 112.32
ams-OSRAM USA INC.
Description of product
Product Attributes:
SeriesOSCONIQ® P 2226
Product StatusActive
ColorYellow
Wavelength590nm (Typ)
Current - Test100mA
Current - Max250mA
Temperature - Test25°C
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSMD