LED OSLON PURE 1414 BLUE 453NM
Product Attributes:
SeriesOSLON® Pure 1414
Product StatusActive
ColorBlue
Wavelength453nm (449nm ~ 457nm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.93V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max1A
Luminous Flux @ Current/Temperature660mW (610mW ~ 710mW)
Temperature - Test25°C
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
in stockINR 230.4
ams-OSRAM USA INC.
Description of product
LED OSLON PURE 1414 BLUE 453NM
Product Attributes:
SeriesOSLON® Pure 1414
Product StatusActive
ColorBlue
Current - Test350mA
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max1A
Temperature - Test25°C
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package-