AC/DC CONVERTER 24V 600W
Product Attributes:
SeriesLCM600 (600W)
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 127 A
Current - Output 6-
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency89%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.35" L x 4.50" W x 2.44" H (212.2mm x 114.3mm x 62.0mm)
Approval AgencyCB, CCC, CSA, TUV, UL
Standard Number60601-1; 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-454-LCM600Q-T-1-ND
in stockINR 3446927.8200000003
Artesyn Embedded Power
1 1
Artesyn Embedded Power 454-LCM600Q-T-1-ND
Sku: TT-DKEY-454-LCM600Q-T-1-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Product Attributes:
SeriesLCM600 (600W)
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 127 A
Current - Output 6-
Power (Watts)600W
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency89%
Mounting TypeChassis Mount