CURRENT SENSOR - ISA-SCALE IVT-S
Product Attributes:
SeriesIVT-S
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeCurrent Sensor
Current - Sensing±300A
Number of Channels3
OutputCAN Bus
Sensitivity-
Frequency-
Linearity0.01%
Accuracy±0.4%
Voltage - Supply5.5V ~ 40V
Response Time-
Current - Supply (Max)80mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
TT-DKEY-4423-IVT-S-300-U3-I-CAN1-12/24-ND
in stockINR 67427.2
Isabellenhuette USA
1 1
Isabellenhuette USA 4423-IVT-S-300-U3-I-CAN1-12/24-ND
Sku: TT-DKEY-4423-IVT-S-300-U3-I-CAN1-12/24-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesIVT-S
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeCurrent Sensor
Current - Sensing±300A
Number of Channels3
OutputCAN Bus
Sensitivity-
Frequency-
Linearity0.01%
Accuracy±0.4%
Voltage - Supply5.5V ~ 40V
Response Time-
Current - Supply (Max)80mA