CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Product Attributes:
SeriesVFL
Product StatusActive
Capacitance2200 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)47mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency9.1 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)4.370" (111.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency12.74 A @ 10 kHz
Impedance50 mOhms
TT-DKEY-4193-VFL2G222YC109-ND
in stockINR 5427.968
AIC tech Inc.
1 1
AIC tech Inc. 4193-VFL2G222YC109-ND
Sku: TT-DKEY-4193-VFL2G222YC109-ND
Description of product
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Product Attributes:
SeriesVFL
Product StatusActive
Capacitance2200 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Impedance50 mOhms