CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Product StatusActive
Capacitance470 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)220mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.92 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Impedance-
TT-DKEY-4193-HU2W471MCAS4WPEC-ND
in stockINR 2092.272
AIC tech Inc.
1 1
AIC tech Inc. 4193-HU2W471MCAS4WPEC-ND
Sku: TT-DKEY-4193-HU2W471MCAS4WPEC-ND
Description of product
Product StatusActive
Capacitance470 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.394" (10.00mm)