CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP TH
Product StatusActive
Capacitance1200 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)90mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency3.51 A @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.937" (100.00mm)
Impedance-
TT-DKEY-4193-HU2W122MSAS17WPEC-ND
in stockINR 4370.911999999999
AIC tech Inc.
1 1
AIC tech Inc. 4193-HU2W122MSAS17WPEC-ND
Sku: TT-DKEY-4193-HU2W122MSAS17WPEC-ND
Description of product
Product StatusActive
Capacitance1200 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-