CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP TH
Product StatusActive
Capacitance1500 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)70mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency3.93 A @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.937" (100.00mm)
Impedance-
TT-DKEY-4193-HU2G152MSAS17WPEC-ND
in stockINR 4149.6
AIC tech Inc.
1 1
AIC tech Inc. 4193-HU2G152MSAS17WPEC-ND
Sku: TT-DKEY-4193-HU2G152MSAS17WPEC-ND
Description of product
Product StatusActive
Capacitance1500 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400 V
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-