CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Product Attributes:
SeriesHU
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)100mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency3.09 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency-
Impedance-
TT-DKEY-4193-HU2G102MCAS7WPEC-ND
in stockINR 2580.0319999999997
AIC tech Inc.
1 1
AIC tech Inc. 4193-HU2G102MCAS7WPEC-ND
Sku: TT-DKEY-4193-HU2G102MCAS7WPEC-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesHU
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.394" (10.00mm)