SENSOR CURRENT HALL 38A 8SOIC
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing38A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity33.3mV/A
FrequencyDC ~ 300kHz
Linearity±0.3%
Accuracy-
Voltage - Supply3.135V ~ 3.465V
Response Time2µs
Current - Supply (Max)26mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
TT-DKEY-413-MLX91221KDC-ABR-038-TU-ND
in stockINR 796.32
Melexis Technologies NV
1 1
Melexis Technologies NV 413-MLX91221KDC-ABR-038-TU-ND
Sku: TT-DKEY-413-MLX91221KDC-ABR-038-TU-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 38A 8SOIC
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing38A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity33.3mV/A
FrequencyDC ~ 300kHz
Linearity±0.3%
Accuracy-
Response Time2µs
Current - Supply (Max)26mA
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount