SENSOR CURRENT HALL 50A 8SOIC
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputFixed, Voltage
Sensitivity40mV/A
FrequencyDC ~ 300kHz
Linearity±0.3%
Accuracy-
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time2µs
Current - Supply (Max)26mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
TT-DKEY-413-MLX91220KDC-ABF-050-TU-ND
in stockINR 796.32
Melexis Technologies NV
1 1
Melexis Technologies NV 413-MLX91220KDC-ABF-050-TU-ND
Sku: TT-DKEY-413-MLX91220KDC-ABF-050-TU-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 50A 8SOIC
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputFixed, Voltage
Sensitivity40mV/A
FrequencyDC ~ 300kHz
Linearity±0.3%
Accuracy-
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time2µs
Current - Supply (Max)26mA
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount