22ECS60 10B 24.01
Product Attributes:
Series22ECS60 Ultra EC
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionStandard
Motor TypeBrushless (BLDC)
Voltage - Rated24VDC
RPM60000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)6.25 / 44.1
Power - Rated180W
Encoder Type-
Size / DimensionRound - 0.866" Dia (22.00mm)
Diameter - Shaft0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing-
Termination StyleWire Leads
Features-
Gear Reduction Ratio-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
TT-DKEY-403-3011222007-ND
in stockINR 67540.31999999999
Portescap
1 1
Portescap 403-3011222007-ND
Portescap 403-3011222007-ND
Sku: TT-DKEY-403-3011222007-ND
Description of product
22ECS60 10B 24.01
Product Attributes:
Series22ECS60 Ultra EC
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionStandard
Motor TypeBrushless (BLDC)
Voltage - Rated24VDC
RPM60000 RPM
Power - Rated180W
Encoder Type-
Mounting Hole Spacing-
Termination StyleWire Leads
Gear Reduction Ratio-