POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series39
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchRotary, SPST
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeTop Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation270°
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-28
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-39SA-1RB-103-ND
in stockINR 4308.304
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 39SA-1RB-103-ND
Bourns Inc. 39SA-1RB-103-ND
Sku: TT-DKEY-39SA-1RB-103-ND
Description of product
Product Attributes:
Series39
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchRotary, SPST
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeTop Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation270°
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted