CRYSTAL, 2016, 16.000MHZ, 12PF,
Product Attributes:
SeriesC1E Auto
Product StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency16 MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
in stockINR 70.56
Aker Technology Corp
Description of product
Product Attributes:
SeriesC1E Auto
Product StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency16 MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance12pF
Operating ModeFundamental
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead