CLOSED-LOOP CURRENT SENSOR 150A
Product Attributes:
SeriesLZSR-P/SP1
Sensor TypeClosed Loop
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputVoltage
Sensitivity4.166mV/A
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Response Time-
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package-
TT-DKEY-398-LZSR150-P/SP1-ND
in stockINR 7557.119999999999
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-LZSR150-P/SP1-ND
Sku: TT-DKEY-398-LZSR150-P/SP1-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesLZSR-P/SP1
Sensor TypeClosed Loop
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputVoltage
Sensitivity4.166mV/A
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Response Time-
Current - Supply (Max)-