CLOSED-LOOP CURRENT SENSOR 100A
Product Attributes:
SeriesLZSR-TP
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeClosed Loop
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputVoltage
Sensitivity6.25mV/A
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.15%
Accuracy-
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Response Time-
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Grade-
Qualification-
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
TT-DKEY-398-LZSR100-TP-ND
in stockINR 5964.4800000000005
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-LZSR100-TP-ND
LEM USA Inc. 398-LZSR100-TP-ND
Sku: TT-DKEY-398-LZSR100-TP-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesLZSR-TP
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeClosed Loop
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputVoltage
Sensitivity6.25mV/A
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.15%
Accuracy-
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Response Time-
Current - Supply (Max)-