560A OPEN LOOP BAR BAR MOUNT
Product Attributes:
SeriesHOYS-S
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing560A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity1.429mV/A
FrequencyDC ~ 180kHz
Linearity±0.75%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-398-HOYS560-S-0100-ND
in stockINR 6370.56
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HOYS560-S-0100-ND
Sku: TT-DKEY-398-HOYS560-S-0100-ND
Description of product
560A OPEN LOOP BAR BAR MOUNT
Product Attributes:
SeriesHOYS-S
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing560A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity1.429mV/A
FrequencyDC ~ 180kHz
Linearity±0.75%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)25mA