100A 3.3V OL BUS BAR MOUNT
Product Attributes:
SeriesHOYS-S/SP33
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity4.6mV/A
FrequencyDC ~ 180kHz
Linearity±0.75%
Accuracy-
Voltage - Supply3.14V ~ 3.46V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-398-HOYS100-S/SP33-1106-ND
in stockINR 6370.56
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HOYS100-S/SP33-1106-ND
Sku: TT-DKEY-398-HOYS100-S/SP33-1106-ND
Description of product
100A 3.3V OL BUS BAR MOUNT
Product Attributes:
SeriesHOYS-S/SP33
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity4.6mV/A
FrequencyDC ~ 180kHz
Linearity±0.75%
Accuracy-
Voltage - Supply3.14V ~ 3.46V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)25mA