SENSOR CURRENT HALL 60A AC/DC
Product Attributes:
SeriesHO-NP
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing60A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 350kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1.4%
Voltage - Supply5V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Qualification-
TT-DKEY-398-HO60-NP-0100-ND
in stockINR 2077.92
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HO60-NP-0100-ND
Sku: TT-DKEY-398-HO60-NP-0100-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 60A AC/DC
Product Attributes:
SeriesHO-NP
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing60A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 350kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1.4%
Voltage - Supply5V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)25mA