SENSOR CURRENT HALL 240A AC/DC
Product Attributes:
SeriesHO-P
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing240A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage (Selectable)
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time3.5µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Grade-
Qualification-
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-398-HO240-P-0100-ND
in stockINR 3422.8799999999997
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HO240-P-0100-ND
Sku: TT-DKEY-398-HO240-P-0100-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 240A AC/DC
Product Attributes:
SeriesHO-P
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing240A
Number of Channels1
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time3.5µs
Current - Supply (Max)25mA