SURFACT MT, 30A SENSOR WITH HIGH
Product Attributes:
SeriesHMSR
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing30A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity26.67mV/A
Frequency300kHz
Linearity±0.5%
Accuracy-
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time-
Current - Supply (Max)26mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Grade-
Qualification-
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-PowerSOIC (0.295", 7.50mm Width), 10 Leads
Supplier Device Package-
TT-DKEY-398-HMSR30-SMSTR-ND,398-HMSR30-SMSCT-ND,398-HMSR30-SMSDKR-ND
in stockINR 1120.32
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HMSR30-SMSTR-ND,398-HMSR30-SMSCT-ND,398-HMSR30-SMSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-398-HMSR30-SMSTR-ND,398-HMSR30-SMSCT-ND,398-HMSR30-SMSDKR-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesHMSR
Current - Sensing30A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity26.67mV/A
Frequency300kHz
Linearity±0.5%
Accuracy-
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time-
Current - Supply (Max)26mA
Grade-
Qualification-
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount