POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series3856
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns3.75
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation1350°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3856A-282-103AL-ND
in stockINR 3425.9680000000003
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3856A-282-103AL-ND
Bourns Inc. 3856A-282-103AL-ND
Sku: TT-DKEY-3856A-282-103AL-ND
Description of product
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series3856
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns3.75
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation1350°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted