POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series3851
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Rotation280°
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3851A-282-103BL-ND
in stockINR 1799.616
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3851A-282-103BL-ND
Bourns Inc. 3851A-282-103BL-ND
Sku: TT-DKEY-3851A-282-103BL-ND
Description of product
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series3851
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation280°
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted