POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3541H-1-502L-ND
in stockINR 9657.648
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3541H-1-502L-ND
Bourns Inc. 3541H-1-502L-ND
Sku: TT-DKEY-3541H-1-502L-ND
Description of product
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Adjustment TypeUser Defined
Actuator TypeSlotted