POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Product Attributes:
SeriesHybritron® 3541
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Rotation3600°
Resistive MaterialHybritron®
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3541H-1-103L-ND
in stockINR 6568.0160000000005
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3541H-1-103L-ND
Bourns Inc. 3541H-1-103L-ND
Sku: TT-DKEY-3541H-1-103L-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesHybritron® 3541
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation3600°
Resistive MaterialHybritron®
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted