POT 200 OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series3400
Product StatusActive
Resistance (Ohms)200
Tolerance±3%
Power (Watts)5W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Rotation3600°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3400S-1-201L-ND
in stockINR 27129.648000000005
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3400S-1-201L-ND
Bourns Inc. 3400S-1-201L-ND
Sku: TT-DKEY-3400S-1-201L-ND
Description of product
Product Attributes:
Series3400
Product StatusActive
Resistance (Ohms)200
Tolerance±3%
Power (Watts)5W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation3600°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted