RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
FeaturesMINI-ISO, Resistor, Sealed - Epoxy
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-3385-AZ9731-1A-12DC3ER1-ND
in stockINR 362.88
American Zettler
1 1
American Zettler 3385-AZ9731-1A-12DC3ER1-ND
Sku: TT-DKEY-3385-AZ9731-1A-12DC3ER1-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
Mounting TypeSocketable