RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Attributes:
SeriesAZ9731
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
FeaturesMINI-ISO w/ Steel Mounting Bracket
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-3385-AZ9731-1A-12DC1-ND
in stockINR 370.08
American Zettler
1 1
American Zettler 3385-AZ9731-1A-12DC1-ND
Sku: TT-DKEY-3385-AZ9731-1A-12DC1-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Attributes:
SeriesAZ9731
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
Mounting TypeChassis Mount