1.5F, 3.0V, 6.3X18MM
Product Attributes:
SeriesDSF
Product StatusActive
Capacitance1.5 F
Tolerance±20%
Voltage - Rated3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)320mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TT-DKEY-338-DSF155M3R0-ND
in stockINR 216.225
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
1 1
Cornell Dubilier Electronics (CDE) 338-DSF155M3R0-ND
Sku: TT-DKEY-338-DSF155M3R0-ND
Description of product
1.5F, 3.0V, 6.3X18MM
Product Attributes:
SeriesDSF
Product StatusActive
Capacitance1.5 F
Tolerance±20%
Voltage - Rated3 V
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.098" (2.50mm)