CAP ALUM 11000UF 20% 50V FLATPAC
Product Attributes:
SeriesMLP
Product StatusActive
Capacitance11000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)36mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Polarization-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Ripple Current @ High Frequency-
Impedance-
TT-DKEY-338-1192-ND
in stockINR 23472.176000000003
Cornell Dubilier Knowles
1 1
Cornell Dubilier Knowles 338-1192-ND
Sku: TT-DKEY-338-1192-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesMLP
Product StatusActive
Capacitance11000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
Polarization-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing1.000" (25.40mm)