BG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Product Attributes:
SeriesBlue Gecko
Product StatusActive
DigiKey ProgrammableNot Verified
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardBluetooth
Protocol-
Modulation2-FSK, 2-GFSK, DSSS, GFSK, GMSK, MSK, O-QPSK
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)2Mbps
Power - Output10dBm
Sensitivity-105.7dBm
Memory Size1536kB Flash, 256kB RAM
Serial InterfacesADC, I2C, I2S, PWM, SPI, IrDA, UART, USART
GPIO28
Voltage - Supply1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving4.4mA ~ 8.6mA
Current - Transmitting5mA ~ 160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (6x6)
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-336-EFR32BG24B110F1536IM48-B-ND
in stockINR 1137.6000000000001
Silicon Labs
1 1
Silicon Labs 336-EFR32BG24B110F1536IM48-B-ND
Sku: TT-DKEY-336-EFR32BG24B110F1536IM48-B-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesBlue Gecko
Product StatusActive
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardBluetooth
Protocol-
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)2Mbps
Power - Output10dBm
Sensitivity-105.7dBm
GPIO28
Voltage - Supply1.71V ~ 3.8V