POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-3310C-001-502L-ND
in stockINR 468.832
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 3310C-001-502L-ND
Bourns Inc. 3310C-001-502L-ND
Sku: TT-DKEY-3310C-001-502L-ND
Description of product
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Adjustment TypeSide Adjustment
Actuator TypeSlotted