ZENER DIODE SOT23
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12 V
Tolerance±5.41%
Power - Max300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q101
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
TT-DKEY-31-DZ23C12Q-7-FTR-ND,31-DZ23C12Q-7-FCT-ND,31-DZ23C12Q-7-FDKR-ND
in stockINR 51.839999999999996
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated 31-DZ23C12Q-7-FTR-ND,31-DZ23C12Q-7-FCT-ND,31-DZ23C12Q-7-FDKR-ND
Sku: TT-DKEY-31-DZ23C12Q-7-FTR-ND,31-DZ23C12Q-7-FCT-ND,31-DZ23C12Q-7-FDKR-ND
Description of product
ZENER DIODE SOT23
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12 V
Tolerance±5.41%
Power - Max300 mW
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q101
Mounting TypeSurface Mount
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms