AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 672W
Product Attributes:
SeriesFSP500-50RAB (500W)
Product StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Voltage - Output 5-
Voltage - Output 6-
Current - Output 120 A
Current - Output 220 A
Current - Output 341.67 A
Current - Output 4500 mA
Current - Output 5-
Current - Output 6-
Power (Watts)672W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension7.49" L x 5.91" W x 3.39" H (190.0mm x 150.0mm x 86.0mm)
Approval AgencyCB, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Standard Number60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2967-FSP500-50RAB-ND
in stockINR 4725450.899999999
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP500-50RAB-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP500-50RAB-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesFSP500-50RAB (500W)
Product StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Voltage - Output 5-
Voltage - Output 6-
Current - Output 120 A
Current - Output 220 A
Current - Output 341.67 A
Current - Output 4500 mA
Current - Output 5-
Current - Output 6-
Power (Watts)672W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeRack Mount