AC/DC CNVT 3.3V 5V 2X12V 2X-12V
Product Attributes:
SeriesFSP300-60RCB (300W)
Product StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs5
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 412V
Voltage - Output 5-12V
Voltage - Output 6-12V
Current - Output 120 A
Current - Output 220 A
Current - Output 314 A
Current - Output 414 A
Current - Output 5500 mA
Current - Output 6-
Power (Watts)508W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHot Swappable, Universal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension10.24" L x 4.17" W x 1.62" H (260.0mm x 106.0mm x 41.3mm)
Approval AgencyCB, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Standard Number60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2967-FSP300-60RCB-ND
in stockINR 3434596.02
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP300-60RCB-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP300-60RCB-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesFSP300-60RCB (300W)
Product StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs5
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 412V
Voltage - Output 5-12V
Voltage - Output 6-12V
Current - Output 120 A
Current - Output 220 A
Current - Output 314 A
Current - Output 414 A
Current - Output 5500 mA
Current - Output 6-
Power (Watts)508W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Mounting TypeRack Mount