AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
Product Attributes:
SeriesFSP065 (65W)
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5.42A
Power (Watts)65 W
No Load Power Consumption210mW
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output Connector-
Cord Length59" (1.50m)
Input ConnectorIEC 320-C8
Features-
Size / Dimension5.08" L x 2.01" W x 1.22" H (129.0mm x 51.0mm x 30.9mm)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Standard Number60601-1
TT-DKEY-2967-FSP065-DHCM1-ND
in stockINR 4277.07
FSP Technology Inc.
1 1
FSP Technology Inc. 2967-FSP065-DHCM1-ND
Sku: TT-DKEY-2967-FSP065-DHCM1-ND
Description of product
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
Product Attributes:
SeriesFSP065 (65W)
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5.42A
Power (Watts)65 W
No Load Power Consumption210mW
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
Efficiency87%
Output Connector-
Cord Length59" (1.50m)
Input ConnectorIEC 320-C8