1100V REINFORCED ISOLATION, 75AR
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing-15.5A ~ 32.5A
Number of Channels1
OutputAnalog Voltage
Sensitivity100mV/A
Frequency250kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)80A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Grade-
Qualification-
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package10-SOIC
TT-DKEY-296-TMCS1123B4AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123B4AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123B4AQDVGRDKR-ND
1 1
Texas Instruments 296-TMCS1123B4AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123B4AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123B4AQDVGRDKR-ND
Sku: TT-DKEY-296-TMCS1123B4AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123B4AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123B4AQDVGRDKR-ND
Description of product
Sensor TypeHall Effect
Number of Channels1
OutputAnalog Voltage
Sensitivity100mV/A
Frequency250kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)80A
Grade-
Qualification-
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeSurface Mount