1100V REINFORCED ISOLATION, 75AR
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing-62A ~ 130A
Number of Channels1
OutputAnalog Voltage
Sensitivity25mV/A
Frequency250kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)80A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Qualification-
TT-DKEY-296-TMCS1123B1AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123B1AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123B1AQDVGRDKR-ND
1 1
Texas Instruments 296-TMCS1123B1AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123B1AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123B1AQDVGRDKR-ND
Sku: TT-DKEY-296-TMCS1123B1AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123B1AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123B1AQDVGRDKR-ND
Description of product
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing-62A ~ 130A
Number of Channels1
OutputAnalog Voltage
Sensitivity25mV/A
Frequency250kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)80A
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeSurface Mount