1100V REINFORCED ISOLATION, 75AR
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing96A
Number of Channels1
OutputAnalog Voltage
Sensitivity25mV/A
Frequency250kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)80A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package10-SOIC
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-296-TMCS1123A1AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123A1AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123A1AQDVGRDKR-ND
in stockINR 872.64
Texas Instruments
1 1
Texas Instruments 296-TMCS1123A1AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123A1AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123A1AQDVGRDKR-ND
Sku: TT-DKEY-296-TMCS1123A1AQDVGRTR-ND,296-TMCS1123A1AQDVGRCT-ND,296-TMCS1123A1AQDVGRDKR-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing96A
Number of Channels1
OutputAnalog Voltage
Sensitivity25mV/A
Frequency250kHz
Linearity±0.1%
Accuracy-
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)80A
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount