AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V
Product Attributes:
Series44ATM250T-P (250W)
Product StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)-
No Load Power Consumption210mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Cord Length47" (1.20m)
Input ConnectorIEC 320-C14
Features-
Size / Dimension8.03" L x 1.72" W x 3.70" H (204.0mm x 43.5mm x 94.0mm)
Approval AgencyCB, CE, cULus, FCC, PSE, TUV, UKCA
Standard Number60601-1
TT-DKEY-2882-44ATM250T-P120-ND
in stockINR 19433.745
Ideal Power Ltd.
1 1
Ideal Power Ltd. 2882-44ATM250T-P120-ND
Sku: TT-DKEY-2882-44ATM250T-P120-ND
Description of product
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V
Product Attributes:
Series44ATM250T-P (250W)
Product StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)-
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-
Cord Length47" (1.20m)
Input ConnectorIEC 320-C14