Tin-can step motor 48 steps 2.1V
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TypePermanent Magnet
Coil Type-
Voltage - Rated2.1VDC
Current Rating (Amps)-
Steps per Revolution48
Step Angle7.5°
Accuracy-
Torque - Holding (oz-in / mNm)-
Size / DimensionRound - 0.984" Dia (25.00mm)
NEMA Frame Size-
Diameter - Shaft0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.323" (8.20mm)
Mounting Hole Spacing1.260" (32.00mm)
Termination StyleWire Leads
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Coil Resistance-
FeaturesRound Shaft
TT-DKEY-2866-PF25-48W4-ND
in stockINR 3626.9999999999995
Nippon Pulse America, Inc.
1 1
Nippon Pulse America, Inc. 2866-PF25-48W4-ND
Sku: TT-DKEY-2866-PF25-48W4-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TypePermanent Magnet
Coil Type-
Voltage - Rated2.1VDC
Current Rating (Amps)-
Steps per Revolution48
Step Angle7.5°
Accuracy-
NEMA Frame Size-
Termination StyleWire Leads