CAP 3F -10% +20% 6V T/H
Product Attributes:
SeriesPTV
Product StatusActive
Capacitance3 F
Tolerance-10%, +20%
Voltage - Rated6 V
ESR (Equivalent Series Resistance)70mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.209" (5.30mm)
Size / Dimension0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
TT-DKEY-283-PTV-6R0V305-R-ND
in stockINR 1001.61
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-PTV-6R0V305-R-ND
Sku: TT-DKEY-283-PTV-6R0V305-R-ND
Description of product
CAP 3F -10% +20% 6V T/H
Product Attributes:
SeriesPTV
Product StatusActive
Capacitance3 F
Tolerance-10%, +20%
Voltage - Rated6 V
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.209" (5.30mm)