VARISTOR THERMAL IND 465VAC 14MM
Product Attributes:
SeriesMOVTP
Product StatusActive
Maximum AC Volts465 V
Maximum DC Volts615 V
Varistor Voltage (Min)675 V
Varistor Voltage (Typ)750 V
Varistor Voltage (Max)825 V
Current - Surge6 kA
Energy247J
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
FeaturesThermally Protected
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 14mm 3-Lead
TT-DKEY-283-MOVTP14V465T-ND
in stockINR 281.79
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-MOVTP14V465T-ND
Sku: TT-DKEY-283-MOVTP14V465T-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesMOVTP
Product StatusActive
Maximum AC Volts465 V
Maximum DC Volts615 V
Varistor Voltage (Min)675 V
Varistor Voltage (Typ)750 V
Varistor Voltage (Max)825 V
Current - Surge6 kA
Energy247J
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency-
FeaturesThermally Protected
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 14mm 3-Lead