VARISTOR SMD 4032 420V
Product Attributes:
SeriesMOVS
Product StatusActive
Maximum AC Volts420 V
Maximum DC Volts560 V
Varistor Voltage (Min)612 V
Varistor Voltage (Typ)680 V
Varistor Voltage (Max)748 V
Current - Surge1.2 kA
Energy-
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Package / Case2-SMD, No Lead
TT-DKEY-283-MOVS4032V420TR-ND,283-MOVS4032V420CT-ND,283-MOVS4032V420DKR-ND
in stockINR 119.97
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-MOVS4032V420TR-ND,283-MOVS4032V420CT-ND,283-MOVS4032V420DKR-ND
Sku: TT-DKEY-283-MOVS4032V420TR-ND,283-MOVS4032V420CT-ND,283-MOVS4032V420DKR-ND
Description of product
VARISTOR SMD 4032 420V
Product Attributes:
SeriesMOVS
Product StatusActive
Maximum AC Volts420 V
Maximum DC Volts560 V
Varistor Voltage (Min)612 V
Varistor Voltage (Typ)680 V
Varistor Voltage (Max)748 V
Current - Surge1.2 kA
Energy-
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency-