SUPERCAPACITOR COIN 5V 1.5F VRT
Product Attributes:
SeriesKVR
Product StatusActive
Capacitance1.5 F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)30Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.752" Dia (19.10mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
TT-DKEY-283-KVR-5R0V155-R-ND
in stockINR 778.4100000000001
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-KVR-5R0V155-R-ND
Sku: TT-DKEY-283-KVR-5R0V155-R-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesKVR
Product StatusActive
Capacitance1.5 F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5 V
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing0.197" (5.00mm)