FUSE 20A 420VAC CARTRIDGE
Product Attributes:
SeriesS520
Part StatusActive
Mounting TypeHolder
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating (Amps)20 A
Voltage Rating - AC420 V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast Blow
Package / Case5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage300A
Melting I²t420
Approval AgencyTUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
TT-DKEY-283-BK/S520-20-R-ND
in stockINR 669.603968
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-BK/S520-20-R-ND
Sku: TT-DKEY-283-BK/S520-20-R-ND
Description of product
FUSE 20A 420VAC CARTRIDGE
Product Attributes:
SeriesS520
Part StatusActive
Mounting TypeHolder
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating (Amps)20 A
Voltage Rating - AC420 V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast Blow
Package / Case5mm x 20mm
Melting I²t420
Approval AgencyTUV, UR
Color-