VARISTOR MLV 0805 18VW 44VC
Product StatusActive
Maximum AC Volts14 V
Maximum DC Volts18 V
Varistor Voltage (Min)23 V
Varistor Voltage (Typ)25.5 V
Varistor Voltage (Max)28 V
Current - Surge120 A
Energy0.3J
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency650 pF @ 1 kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Package / Case0805 (2012 Metric)
TT-DKEY-283-AMLV08V18C650TR-ND,283-AMLV08V18C650CT-ND,283-AMLV08V18C650DKR-ND
in stockINR 58.59
Eaton - Electronics Division
1 1
Eaton - Electronics Division 283-AMLV08V18C650TR-ND,283-AMLV08V18C650CT-ND,283-AMLV08V18C650DKR-ND
Sku: TT-DKEY-283-AMLV08V18C650TR-ND,283-AMLV08V18C650CT-ND,283-AMLV08V18C650DKR-ND
Description of product
VARISTOR MLV 0805 18VW 44VC
Product StatusActive
Maximum AC Volts14 V
Maximum DC Volts18 V
Varistor Voltage (Min)23 V
Varistor Voltage (Typ)25.5 V
Varistor Voltage (Max)28 V
Current - Surge120 A
Energy0.3J
Number of Circuits1