AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Product Attributes:
SeriesAMA24-Y
Product StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18 W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length60.2" (1.50m)
Input ConnectorNEMA 1-15P
Features-
Size / Dimension2.83" L x 1.34" W x 2.87" H (72.0mm x 34.0mm x 73.0mm)
Approval AgencyCE, UL
Standard Number60950-1; 62368-1
TT-DKEY-2721-AMA24UR4-240075Y-ND
in stockINR 2001.825
aimtec
1 1
aimtec 2721-AMA24UR4-240075Y-ND
Sku: TT-DKEY-2721-AMA24UR4-240075Y-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesAMA24-Y
Product StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18 W
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Cord Length60.2" (1.50m)
Input ConnectorNEMA 1-15P