AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Product Attributes:
SeriesAMA12-Y
Product StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12 W
No Load Power Consumption75mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length60.2" (1.50m)
Input ConnectorNEMA 1-15P
Features-
Size / Dimension2.76" L x 1.22" W x 2.65" H (70.0mm x 31.0mm x 67.3mm)
Approval AgencyCE, UL
Standard Number62368-1
TT-DKEY-2721-AMA12UR4-120100Y-ND
in stockINR 1831.6350000000002
aimtec
1 1
aimtec 2721-AMA12UR4-120100Y-ND
Sku: TT-DKEY-2721-AMA12UR4-120100Y-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesAMA12-Y
Product StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12 W
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Cord Length60.2" (1.50m)
Input ConnectorNEMA 1-15P