RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time2 ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2634-PC792A-1C-C1-12S-N-X-ND
in stockINR 352.8
Picker Components
1 1
Picker Components 2634-PC792A-1C-C1-12S-N-X-ND
Sku: TT-DKEY-2634-PC792A-1C-C1-12S-N-X-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time2 ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount